Kalifornian maastopalot nyt
Kalifornian käynnissä olevat maastopalot suomeksi: palojen sijainti, koko ja rajaustilanne kartalla, satelliittien havaitsemat kuumapisteet, Yhdysvaltain sääpalvelun palovaroitukset sekä kaupunkien palosää. Tiedot päivittyvät automaattisesti tunnin välein, viimeksi 15.10. klo 19.13 Suomen aikaa. Kaliforniassa kello on nyt 09:49 (Suomea 10 tuntia jäljessä).
- Käynnissä oleva palo (koko kuvaa pinta-alaa)
- Hallinnassa 100 %
- Palon raja
- Satelliitin kuumapiste 24 h
- Palovaroitusalue
Käynnissä olevat maastopalot
| Palo | Pinta-ala | Tila | Syttyi | Lisätiedot |
|---|---|---|---|---|
| Timber 6 km kaakkoon paikasta Big Sur, Monterey County |
102,6 km² 25 350 eekkeriä |
Rajattu 97 % | 9.8. klo 06.35 paikallista aikaa 8.8. 20.35 |
Henkilöstöä 196 Syy: Selvityksessä Vastuu: USA:n metsähallinto (Forest Service) Päivitetty 15.10. klo 02.32 |
| Dome 2 km pohjoiseen paikasta Wawona, Mariposa County |
2 747 ha 6 788 eekkeriä |
Rajattu 95 % | 15.9. klo 18.28 paikallista aikaa 15.9. 08.28 |
Henkilöstöä 524 Syy: Selvityksessä Vastuu: Kansallispuistovirasto (NPS) Päivitetty 15.10. klo 00.32 |
| Cyrus 6 km kaakkoon paikasta Kernville, Kern County |
220 ha 543 eekkeriä |
Rajattu 91 % | 9.10. klo 23.58 paikallista aikaa 9.10. 13.58 |
Henkilöstöä 12 Syy: Selvityksessä Vastuu: USA:n metsähallinto (Forest Service) Päivitetty 15.10. klo 02.17 |
| Bouquet 13 km koilliseen paikasta Saugus, Los Angeles County |
424 ha 1 048 eekkeriä |
Hallinnassa 100 % | 4.10. klo 00.16 paikallista aikaa 3.10. 14.16 |
Henkilöstöä 46 Syy: Selvityksessä Vastuu: USA:n metsähallinto (Forest Service) Päivitetty 13.10. klo 08.21 |
| Danny 3 km etelään paikasta Gorman, Los Angeles County |
61 ha 150 eekkeriä |
Hallinnassa 100 % | 9.10. klo 02.09 paikallista aikaa 8.10. 16.09 |
Henkilöstöä 5 Syy: Selvityksessä Vastuu: Piirikunta tai kunta Päivitetty 13.10. klo 20.35 |
Pienet ja uudet palot viimeisen 7 vuorokauden ajalta (32)
| Palo | Piirikunta | Pinta-ala | Ilmoitettu |
|---|---|---|---|
| Pico | Los Angeles | Ei vielä arviota | 15.10. klo 18.25 |
| LAC-372082 | Los Angeles | Ei vielä arviota | 15.10. klo 10.32 |
| LAC-372070 | Los Angeles | Ei vielä arviota | 15.10. klo 10.12 |
| LAC-372068 | Los Angeles | Ei vielä arviota | 15.10. klo 10.11 |
| LAC-372063 | Los Angeles | Ei vielä arviota | 15.10. klo 10.05 |
| LAC-371734 | Los Angeles | Ei vielä arviota | 15.10. klo 03.50 |
| LAC-371643 | Los Angeles | Ei vielä arviota | 15.10. klo 02.43 |
| Town | Los Angeles | 0,0 ha | 15.10. klo 02.34 |
| LAC-371632 | Los Angeles | Ei vielä arviota | 15.10. klo 02.32 |
| Orange 2 | San Bernardino | Ei vielä arviota | 15.10. klo 01.41 |
| LAC-371456 | Los Angeles | Ei vielä arviota | 15.10. klo 00.26 |
| LAC-371289 | Los Angeles | Ei vielä arviota | 14.10. klo 22.17 |
| LAC-371157 | Los Angeles | Ei vielä arviota | 14.10. klo 20.22 |
| Scenic | Los Angeles | Ei vielä arviota | 14.10. klo 19.00 |
| LAC-370878 | Los Angeles | Ei vielä arviota | 14.10. klo 12.51 |
| LAC-370863 | Los Angeles | Ei vielä arviota | 14.10. klo 11.52 |
| LAC-370539 | Los Angeles | Ei vielä arviota | 14.10. klo 04.46 |
| LAC-370530 | Los Angeles | Ei vielä arviota | 14.10. klo 04.36 |
| Hugo | Los Angeles | Ei vielä arviota | 14.10. klo 04.05 |
| LAC-370351 | Los Angeles | Ei vielä arviota | 14.10. klo 02.10 |
| West | Mendocino | 0,1 ha | 14.10. klo 00.33 |
| LAC-369672 | Los Angeles | Ei vielä arviota | 13.10. klo 17.11 |
| River | Monterey | Ei vielä arviota | 13.10. klo 07.42 |
| Agg 3 | Humboldt | Ei vielä arviota | 13.10. klo 04.25 |
| Van Duzen | Trinity | Ei vielä arviota | 13.10. klo 00.09 |
| Pole | Inyo | Ei vielä arviota | 12.10. klo 06.34 |
| Marshall 1 | Humboldt | Ei vielä arviota | 12.10. klo 02.18 |
| Big Flat | Del Norte | 0,0 ha | 12.10. klo 01.50 |
| Clark | Los Angeles | Ei vielä arviota | 12.10. klo 01.01 |
| Bike | Los Angeles | Ei vielä arviota | 11.10. klo 23.08 |
| Land | Tulare | 8 ha | 11.10. klo 00.21 |
| Bert | Los Angeles | 0,0 ha | 10.10. klo 15.39 |
Useimmat pienet palot sammutetaan alkuvaiheessa. Pinta-ala-arvio puuttuu usein ensimmäisistä ilmoituksista.
Palovaroitukset
Yhdysvaltain sääpalvelun (National Weather Service) voimassa olevat ja tulevat varoitukset, jotka liittyvät maastopalojen syttymiseen tai leviämiseen. Red Flag Warning (punainen lippu) tarkoittaa, että kuiva ilma ja kova tuuli voivat levittää syttyvän palon nopeasti.
Palosää ja savu kaupungeissa
Viimeisimmät säähavainnot Kalifornian suurimpien kaupunkien sääasemilta. Kuiva ilma ja kova tuuli levittävät paloja nopeasti, ja maastopalojen savu näkyy usein utuna ja heikentyneenä näkyvyytenä satojen kilometrien päässä palosta.
| Kaupunki | Sää | Lämpötila | Ilmankosteus | Tuuli | Näkyvyys |
|---|---|---|---|---|---|
| Los Angeles (LAX) klo 08:30 paikallista |
Selkeää | 21 °C | – | Tyyntä | yli 16 km |
| San Diego klo 08:50 paikallista |
Selkeää | 20 °C | 49 % | Tyyntä | yli 16 km |
| Riverside klo 08:50 paikallista |
Selkeää | 26 °C | 20 % | 6 m/s pohjoisesta puuskissa 9 m/s |
yli 16 km |
| Santa Barbara klo 08:45 paikallista |
Selkeää | 18 °C | 45 % | Tyyntä | yli 16 km |
| Bakersfield klo 08:45 paikallista |
Selkeää | 16 °C | 42 % | Tyyntä | 12,9 km |
| Fresno klo 08:50 paikallista |
– | 16 °C | 39 % | Tyyntä | yli 16 km |
| San Jose klo 08:45 paikallista |
Enimmäkseen selkeää | 14 °C | 47 % | Tyyntä | yli 16 km |
| San Francisco klo 08:50 paikallista |
Selkeää | 16 °C | 77 % | – | yli 16 km |
| Santa Rosa klo 08:53 paikallista |
Selkeää | – | – | Tyyntä | yli 16 km |
| Sacramento klo 08:50 paikallista |
Selkeää | 14 °C | 55 % | Tyyntä | yli 16 km |
| South Lake Tahoe klo 08:50 paikallista |
Selkeää | 12 °C | 26 % | 3 m/s pohjoisesta | yli 16 km |
| Chico klo 08:15 paikallista |
Selkeää | 14 °C | 44 % | 2 m/s luoteesta | 4,0 km |
| Redding klo 08:50 paikallista |
Selkeää | 14 °C | 47 % | 2 m/s kaakosta | yli 16 km |
Kova palosää: ilmankosteus enintään 15 % ja tuuli tai puuskat vähintään 11 m/s, mikä vastaa sääpalvelun punaisen lipun varoitusten tyypillisiä raja-arvoja. Ilmanlaatuvaroitukset (Air Quality Alert) ja sakean savun varoitukset näkyvät palovaroitusten joukossa.
Vuoden 2026 suurimmat maastopalot Kaliforniassa
| # | Palo | Pinta-ala | Syttyi | Rajattu |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Bug Lassen County |
379,3 km² | 9.8.2026 | 100 % |
| 2 | Biscar Lassen County |
280,7 km² | 18.7.2026 | 100 % |
| 3 | Plaskett Monterey County |
121,4 km² | 26.8.2026 | 100 % |
| 4 | Timber Monterey County |
102,6 km² | 9.8.2026 | 97 % |
| 5 | Santa Rosa Island Santa Barbara County |
7 438 ha | 15.5.2026 | 100 % |
| 6 | Elephant Plumas County |
5 637 ha | 11.7.2026 | 100 % |
| 7 | Rock Inyo County |
4 859 ha | 21.7.2026 | 100 % |
| 8 | Gann Calaveras County |
4 184 ha | 4.8.2026 | 100 % |
| 9 | Range Monterey County |
3 237 ha | 14.5.2026 | – |
| 10 | Lost Kern County |
3 170 ha | 18.6.2026 | 100 % |
Palanut pinta-ala vuosittain
Kaliforniassa palaneen maastopalopinta-alan vaihtelu on suurta: ennätysvuonna 2020 paloi noin 19 209,6 km², eli noin 4 % osavaltion pinta-alasta. Kuluvan vuoden pylväs on kesken.
Näytä taulukkona
| Vuosi | Palanut ala | Paloja |
|---|---|---|
| 2020 | 19 209,6 km² | 10 433 |
| 2021 | 10 132,0 km² | 12 447 |
| 2022 | 1 259,1 km² | 13 842 |
| 2023 | 1 399,0 km² | 13 776 |
| 2024 | 3 892,0 km² | 14 065 |
| 2025 | 2 124,1 km² | 13 083 |
| 2026 | 1 600,6 km² | 8 618 |
Suurimmat maastopalot vuodesta 2020
| # | Palo | Pinta-ala | Syttyi |
|---|---|---|---|
| 1 | Dixie Plumas County |
3 898,4 km² | 14.7.2021 |
| 2 | August Complex (Doe) Glenn County |
2 385,1 km² | 16.8.2020 |
| 3 | Park Butte County |
1 738,5 km² | 25.7.2024 |
| 4 | SCU Lightning Complex Santa Clara County |
1 605,1 km² | 16.8.2020 |
| 5 | Creek Fresno County |
1 537,4 km² | 5.9.2020 |
| 6 | LNU Lightning Complex Sonoma County |
1 469,9 km² | 17.8.2020 |
| 7 | Hopkins Trinity County |
1 328,8 km² | 18.8.2020 |
| 8 | Claremont Plumas County |
1 290,0 km² | 17.8.2020 |
| 9 | Hennessey Napa County |
1 236,9 km² | 17.8.2020 |
| 10 | Monument Trinity County |
903,0 km² | 31.7.2021 |
Miksi Kaliforniassa palaa?
Kalifornian välimerellinen ilmasto tarkoittaa sateisia talvia ja pitkiä, kuivia kesiä. Talven sateet kasvattavat runsaasti ruohoa ja pensaikkoa (chaparral), joka kuivuu kesällä herkästi syttyväksi. Pahin palokausi on tyypillisesti kesäkuusta marraskuuhun, mutta kuivina vuosina suuria paloja syttyy myös talvella.
Etelä-Kaliforniassa palojen leviämistä kiihdyttävät syksyn ja talven Santa Ana -tuulet, Pohjois-Kaliforniassa vastaavat Diablo-tuulet: sisämaasta rannikolle puhaltavat kuivat ja puuskaiset tuulet, jotka voivat kuljettaa kipinöitä kilometrien päähän. Siksi sääpalvelun punaisen lipun varoitukset ovat paras ennakkotieto siitä, milloin uusi palo voi levitä nopeasti.
Tuhoisimmat palot ovat viime vuosina olleet kaupunkien reunoille levinneitä paloja. Tammikuussa 2025 Santa Ana -myrskyssä syttyneet Los Angelesin Palisades- ja Eaton-palot polttivat yhteensä noin 15 000 hehtaaria (Palisades 9 489 ha, Eaton 5 674 ha), tuhosivat yli 16 000 rakennusta ja vaativat ainakin 31 ihmisen hengen. Pinta-alaltaan suurimmat palot, kuten vuoden 2021 Dixie-palo, syttyvät tavallisesti harvaan asutuilla metsäalueilla Pohjois-Kaliforniassa.
Matkailijalle
- Tarkista ulkoministeriön Yhdysvaltain matkustustiedote ja tee matkustusilmoitus, jotta sinut tavoitetaan hätätilanteessa.
- Noudata aina paikallisten viranomaisten evakuointimääräyksiä. Evakuointivyöhykkeet näkyvät esimerkiksi Genasys Protect -kartalla ja Watch Duty -sovelluksessa.
- Kalifornian hätänumero on 911. Paikallisiin varoituksiin voi tilata tekstiviesti-ilmoitukset piirikunnan sivuilta.
- Savuisella säällä vältä raskasta ulkoliikuntaa ja seuraa ilmanlaatua (esim. AirNow).
Katso myös
Lähteet: NIFC / WFIGS (käynnissä olevat palot, palorajat ja tilastot; sisältää myös CAL FIREn ilmoittamat palot), NASA FIRMS (VIIRS-kuumapisteet: Suomi NPP, NOAA-20, NOAA-21), ja National Weather Service (varoitukset ja sääasemien havainnot). Pinta-alat on muunnettu eekkereistä hehtaareiksi (1 eekkeri ≈ 0,405 ha). Rajaus (containment) kertoo, kuinka suuri osa palon reunasta on saatu hallintaan; se ei tarkoita palaneen alueen osuutta. Satelliitin kuumapiste on noin 375 metrin ruutu, jossa havaittiin poikkeuksellisen kuuma kohta; mukana voi olla myös teollisuuden lämmönlähteitä ja kulotuksia. Tiedot ovat suuntaa-antavia: hätätilanteessa seuraa aina paikallisten viranomaisten ohjeita.